SLOVENČINA V POHODE

O PROJEKTE

O PROJEKTE

Táto webová stránka vznikla ako súčasť lingvodidaktického projektu KEGA 029PU/420/22 Slovenčina ako cudzí jazyk v online prostredí (s primárnym zameraním na ukrajinských študentov).

Prečo projekt vznikol?

Projekt reaguje na aktuálnu situáciu na akademických pracoviskách a v jazykových školách. Tie sa usilujú poskytnúť adresnú výučbu slovenčiny osobám prichádzajúcim z Ukrajiny, pričom ich počet na slovenských univerzitách každoročne narastá.

Čo je naším cieľom a pre koho je stránka určená?

Naším cieľom je poskytnúť zahraničným záujemkyniam a záujemcom o slovenčinu online edukačný priestor, kde nájdu bohatý multimediálny obsah a množstvo jazykovo-komunikačných úloh na každodenné precvičovanie.
Veríme, že stránka bude efektívnym nástrojom na obohatenie výučby či prostriedkom doplňujúceho samoštúdia primárne pre ľudí z Ukrajiny, ale sekundárne aj pre ďalšie jazykové skupiny cudzincov osvojujúcich si slovenčinu.
Materiály na stránke majú zároveň slúžiť ako didaktická pomôcka pre slovenských pedagógov a lektorov na Slovensku alebo v zahraničí.

Čo na stránke ponúkame?

V snahe o skvalitnenie procesu sociojazykovej integrácie zahraničných študentov v slovenskom prostredí ponúkame na stránke sériu audiovizuálnych lekcií približujúcich slovenské reálie a každodenný život. Na stránke nájdete tipy na trávenie voľného času, ale aj novinky z diania v Prešove či na Prešovskej univerzite. Súčasťou každej lekcie je video, audionahrávka alebo vizuálny materiál a na ne nadväzujúce cvičenia.

Ako je obsah stránky usporiadaný?

Obsah stránky je rozdelený do troch balíkov a celkovo deviatich kategórií na základe požadovaných zručností.
Prvý (žltý) balík obsahuje kategórie Lexika pre teba, Gramatika pre teba, Jazykové tipy pre teba zamerané na spoznávanie systémových pravidiel jazyka, frekventovanej slovnej zásoby, častých jazykových chýb, častých jazykových javov na východnom Slovensku, hovorových fráz a pod.
Druhý (zelený) balík obsahuje kategórie Povedz to po slovensky, Vitaj na Slovensku a Uži si Slovensko, ktoré sú zamerané na tréning praktických komunikačných zručností (schopnosť spontánnej reakcie v rozhovore a pod.) a približujú život na Slovensku.
Tretí (modrý) balík obsahuje kategórie Čo je tam napísané, Čo počuješ a Čo je nové. Vďaka nim môžu používatelia trénovať schopnosť porozumieť textom každodenného života (rozvrh hodín, oznamy na kúpalisku, u lekára a pod.), zlepšovať porozumenie hovorenej slovenčiny a spoznať aj niečo zo slovenskej hudobnej scény. V kategórii Čo je nové môžete sledovať aktuálne dianie na (východnom) Slovensku prostredníctvom krátkych správ.

S kým spolupracujeme?

Videá a audionahrávky vznikajú v autentickom prostredí (napr. v Bezobalovom obchode v Prešove, na Šarišskom hrade, v kaviarni Libresso, v klube Christiania a pod.). Všetkým zúčastneným subjektom ďakujeme za poskytnutie priestorov či dobrovoľnícku účasť pri tvorbe videomateriálov.
Na tvorbe obsahu do veľkej miery participujú naše študentky a študenti mediálnych štúdií a slovakistiky, ako aj študentky a študenti z Ukrajiny.
Za možnosť testovať funkčnosť stránky a efektívnosť lekcií a získavať spätnú väzbu ďakujeme spolupracujúcim slovakistickým pracoviskám na Užhorodskej národnej univerzite (Ukrajina), na Ľvovskej národnej univerzite Ivana Franka v Ľvove (Ukrajina), na Jagelovskej Univerzite v Krakove, Sliezskej univerzite v Katoviciach, na Univerzite Eötvösa Loránda v Budapešti (Maďarsko) a na Univerzite v Belehrade (Srbsko).

Prečo sú niektoré časti obsahu stránky preložené do ukrajinčiny?

Vzhľadom na primárnu orientáciu materiálov na osoby z Ukrajiny je časť webového obsahu, ako aj lexikálna banka preložená do ukrajinčiny. Pre ostatných používateľov je k dispozícii anglický preklad.

Kto projekt pripravil?

Projekt pripravil tím vedecko-výskumných pracovníčok a pracovníkov a súčasne lektoriek a lektorov slovenčiny ako cudzieho jazyka na Inštitúte slovakistiky a mediálnych štúdií a Inštitúte stredoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. Viac o autorskom tíme tu.

Exit mobile version