Paralingvoštylistika - štylistika

ÚVOD DO ŠTÚDIA INTERAKTÍVNEJ ŠTYLISTIKY
(online cvičebnica)
ÚVOD DO ŠTÚDIA INTERAKTÍVNEJ ŠTYLISTIKY (online cvičebnica)
Prejsť na obsah
5 PARALINGVOŠTYLISTIKA

  • Paralingvoštylistika sa zameriava na skúmanie variability parajazykových prostriedkov v komunikačnom akte a ich štylistickú a štýlovú hodnotu v interakcii. V popredí záujmu stojí paralingvoštylistická informácia, ktorá je tvorená parajazykovými prostriedkami komunikácie založenými na vizuálnom (kinetickom, resp. grafickom) a zvukovom kóde, ktoré nie sú lingválne vo svojej podstate, ale bez ktorých by sa jazykový prejav nemohol uskutočniť, a skúma aj štylistiku multimodality.
  • Základné východisko paralingvoštylistiky reprezentuje snahu sústrediť sa na štylistické využitie parajazykových (stojacich popri jazyku) a extrajazykových (stojacich mimo jazyka) jednotiek/znakov, teda na schopnosť týchto prostriedkov byť formálnymi indikátormi obsahovej zložky štylémy, ktorú reprezentujú príslušné štylistické kvality, aktivizujúce sa vo verbálnej interakcii.
  • Paralingvoštylistiku zaujíma, akým spôsobom, resp. prostredníctvom čoho komunikujeme mimoslovne a čo všetko si pri tom odovzdávame. Neverbálne môžeme komunikovať prostredníctvom výrazu tváre, vzdialenosťou, dotykom, postojom, pohybmi, gestami, pohľadmi, tónom reči, upraveným zovňajškom, čím si zdieľame vzájomné emócie, pocity, budujeme dojem o sebe samom, zbližujeme sa, vytvárame a „riadime“ vzájomné vzťahy.
  • Paralingválne prostriedky sa členia na vizuálne (grafické a kinetické), fonetické (zvukové) prostriedky. Sú to výrazové prostriedky existujúce v symbióze s jazykovými prostriedkami. Fonetické prostriedky sú záujmom fonoštylistiky.
      • Grafika súvisí s využívaním rozličných typov písma, interpunkcie, ale týka sa aj členenia a priestorovej organizácie komunikátu, na ktorej sa podieľajú modely, tabuľky, grafy, ilustrácie či fotografie. K vizuálnym grafickým prostriedkom patrí aj kolorika, zaoberajúca sa vplyvom farieb na komunikáciu.
      • Kinetiku (kineziku) zaoberajúcu sa pohybovými prostriedkami možno členiť na mimiku (výrazy tváre, pohyb očí), gestiku (spontánne alebo uvedomované pohyby tela, najmä rúk a hlavy), plastiku, v rámci nej hovoríme o proxemike (vzdialenosť) a posturike (postoj tela).
      • Z hľadiska paralingválnych prostriedkov je dôležitá aj haptika, teda kontakt hmatom, ktorý patrí medzi najjemnejšie, ale aj najsilnejšie výrazové prostriedky, olfaktorika, skúmajúca štylistické využitie vône, chronematika, skúmajúca časové dimenzie a jej komunikačné špecifiká, či grafológia, ktorá sa zaoberá (štylistickou) interpretáciou rukopisu.









© 2021-2022 - FF PU v PREŠOVE
Návrat na obsah